logo.yadak.

تلفن : 09122304720

6 علت خرابی فن یخچال

علت خرابی فن یخچال را می توان به عوامل مختلفی نسبت داد . فن که به عنوان سیستم خنک کننده در یخچال عمل می کند یکی از بخش های مهم یخچال می باشد و کاکرد صحیح آن در عملکرد دستگاه تاثیر بسیار زیادی دارد. اما در صورتی که این بخش از یخچال دچار مشکل شود و از کار بیفتد، منجر به اتفاقات مختلفی در دستگاه می شود. ما در این مطلب قصد داریم برخی از دلایل خرابی فن یخچال را بیان کنیم و آن ها را شرح دهیم.
در ابتدا خوب است بدانید که در یخچال چندین فن وجود دارد که هر کدام در بخش های مختلف یخچال قرار گرفته اند و وظیفه خنک کردن و منتقل کردن جریان هوا در آن بخش ها را بر عهده دارند. برخی از این فن ها شامل فن کمپرسور، فن کندانسور، فن داخلی، فن اواپراتور می شوند.

دلایل شایع و علت خرابی فن یخچال

به طور کلی خراب شدن فن ها باعث می شود که محیط داخلی یخچال به خوبی خنک نشود و مواد غذایی که در آن قرار گرفته اند فاسد شوند. علاوه بر این کار نکردن فن ها در سرد شدن فریزر نیز اختلال ایجاد می کند که باعث می شود یخچال انرژی بیشتری را جهت سرد کردن فریزر مصرف کند. لذا باید فورا نسبت به کشف علت خرابی فن یخچال و رفع آن اقدام کرد .

1. مسدود شدن فن ها

در طی کارکرد و فعالیت یخچال، فن نیز به طور مداوم می چرخد و هوا را تهویه می کند.
یکی از دلایلی که منجر به مسدون شدن فن ها و گرفتگی آن ها می شود، وجود بار اضافه و سنگین بودن یخچال می باشد. هنگامی که در یخچال مقدار مواد غذایی بسیار زیاد باشد، یخچال سنگین شده و در نتیجه حرکت فن ها محدود و یا مسدود می شود.
در صورتی که فن یخچال نچرخد و گردش هوا به درستی صورت نگیرد، فضای یخچال به خوبی خنک نمی شود و باعث فاسد شدن مواد غذایی می شود.

2. خراب شدن موتور فن

یکی از رایج ترین و مهم ترین دلایلی که منجر به خراب شدن فن یخچال می شود، خراب شدن موتور آن می باشد.
موتور فن، وظیفه به حرکت در آوردن پره های فن و چرخاندن آن را بر عهده دارد. این موتور می تواند بر اثر اصابت ضربه، نشت یخچال و یا مرور زمان دچار آسیب شده و خراب شود.
هنگامی که موتور فن خراب شود، فن به طور کامل از کار می افتد و حتی در صورتی که آن را به برق نیز وصل کنید به کار نمی افتد.

6 علت خرابی فن یخچال
6 علت خرابی فن یخچال

3. اختلال در عملکرد ترموستات

ترموستات در یخچال وظیفه تشخیص دما و کنترل آن را بر عهده دارد. هنگامی که ترموستات مشکلی نداشته باشد و دمای یخچال استاندارد باشد، فن ها نیز به درستی کار می کنند.
اما در صورتی که در عملکرد ترموستات اختلال ایجاد شود و نتواند دما را به درستی تشخیص دهد، می تواند دلیلی برای از کار افتادن فن ها باشد. زیرا فن ها نمی توانند تشخیص دهند در چه زمانی باید شروع به چرخیدن کنند.
در چنین مواقعی باید ترموستات یخچال خود را برسی کنید و در صورتی خرابی آن را تعمیر و یا تعویض کنید. بهتر است این کار توسط یک تعمیرکار انجام شود تا از مشکلات بیشتر جلوگیری شود.

4. وجود نوسانات برق

یکی دیگر از دلایلی که باعث شدن نه تنها فن بلکه سایر قسمت های یخچال همچون کمپرسور، برد الکتریکی و غیره نیز می شود، وجود نوسانات برق می باشد.
نوسان برق و ولتاژ بالا به مرور زمان منجر به آسیب های جدی در یخچال و قطعات آن از جمله فن می شود. از این رو اکیدا توصیه می شود همیشه یخچال و سایر لوازم خانگی خود را به محافظ برق وصل کنید و سپس از آن ها استفاده کنید.

5. وجود گرد و غبار

یکی از دلایل ساده ای که در عملکرد فن های یخچال اختلال ایجاد می کند، گرد و غبار می باشد. گرد و غبار به طور طبیعی و به مرور زمان وارد یخچال می شود و بر روی قطعات آن از جمله فن ها می نشیند. نشستن گرد و غبار بر روی فن و کثیف شدن آن می تواند عملکرد آن را با اختلال مواجه کند و پس از مدتی موجب خراب شدن آن بشود.
از این رو بهتر است هر چند وقت یکبار فن ها و سایر قسمت های یخچال خود را تمیز کنید تا از ایجاد چنین مشکلاتی جلوگیری شود.

6. ایجاد صدا های بلند

ایجاد صدا های بلند و زیاد یکی از علائمی می باشد که نشان دهنده خراب شدن فن یخچال می باشد. البته توجه داشته باشید که ایجاد صدای بلند از یخچال می تواند دلایل مختلفی داشته باشد.
اما به صورت کلی هنگامی که متوجه صدای های بلند و به همراه آن مشکلاتی مانند خنک نشدن محیط داخلی یخچال و بالا رفتن دمای موتور، در یخچال پدیدار شد باید هر چه سریع تر از یک تعمیر کار بخواهید تا یخچال شما را برسی و مشکل فن های آن را برطرف کند.

همانطور که در ابتدای مطلب اشاره کردیم فن های یخچال از بخش های مهم آن می باشند و با تهویه کردن هوای محیط و خنک کردن آن از داغ شدن قطعات مختلف جلوگیری می کند.
از این رو هنگامی که این قطعات دچار مشکل می شوند باید در کوتاه ترین زمان نسبت به برطرف کردن مشکل آن ها اقدام کنید. زیرا کار نکردن فن ها و در نتیجه داغ شدن قطعات یخچال منجر به مشکلات بزرگ تر و گاهی جبران ناپذیری می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *